Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Adalet Bakanlığı internet sitesi katkılarıyla turkiye.gov.tr adresinde E-devlet işlemleri içerisinden Adınıza açılan bir dava olup olmadığı, Eğer adınıza açılmış bir mahkeme dava dosyası varsa o dosyanın içeriğinin ne olduğunu internetten sorgulayabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Dosyası sorgulama işlemini sizler için resimli ve adım adım olarak anlatacağım.

Turkiye.gov.tr adresinde işlem yapabilmek için E-devlet şifresine sahipseniz aşağıdaki adımları takip ederek E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra pek çok kamu kurum ve kuruluşunun hizmetlerine ulaşabilir, başvurular ve sorgulamalar yapabilirsiniz.

E-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra E-devlet sisteminde yapabileceğiniz işlemlerin listesini ve görüntülü anlatımlarını görmek için  tıklayın.

E-devlet Şifresi ile Sisteme Nasıl Giriş Yapılır ?

1. Adım : Sayfanın sonunda size vereceğimiz Linke (Adrese) Tıklayarak açılan sayfada sağ üst köşedeki “Sisteme Giriş” Butonuna tıklayın. (Örnek resim aşağıdaki gibidir)

edevlet giriş 1

2.Adım : Linke tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. E-Devlet Sistemine hangi yöntem ile giriş yapacağınızı seçiniz. Biz daha yaygın olarak kullanıldığı için E-Devlet şifresi ile nasıl giriş yapıldığını anlatacağız. Alternatif olarak E-Devlet sistemine Mobil imza, Elektronik imza ve T.C. Kimlik Kartı ile de giriş yapabilirsiniz. Karşınıza gelen ekrandan “E-Devlet Şifresi” Butonuna Tıklayınız

edevlet giriş 2
3.Adım : “E-Devlet Şifresi” Butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. bu ekranda T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi eksiksiz olarak yazmanız ve “Gönder” Butonuna Tıklamanız gerekmektedir.

edevlet giriş 3

 

4.Adım: Bu son adımda ise eğer T.C. Kimlik numaranız veya şifreniz hatalı değil ise sisteme başarılı bir şekilde giriş yapmış olacaksınız. Eğer E-Devlet Şifreniz Hatalı uyarısı alıyorsanız şifrenizi nasıl öğreneceğinizi ve yenileyeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sol kısımdan “sorgulamalar” butonuna tıklayınız.

adli sicil kaydı sorgulama1

5.Adım : Sorgulamalar Butonuna tıkladığınızda karşınıza gelecek olan ekranda “Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama” linkini bulunuz ve tıklayınız.

adalet bakanligi 1

Linke tıkladığınızda hakkınızda açılmış bir mahkeme dava dosyası olup olmadığını, varsa dava dosyasının içeriğinin ne olduğunu öğrenebileceksiniz

E-Devlet Sistemiyle Adalet Bakanlığı Mahkeme dava dosyası Sorgulama işlemine Giriş Yapmak için Tıklayın.

Görüşünü Bildir

Yorum Yapmak İçin Tıkla