BİMER Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Yapma ve Durum Sorgulama Sayfası

Başbakanlık İletişim Merkezi yani kısa ismi ile BİMER sistemi ile devlet kurumları ve kamu personelleri ile ilgili her türlü istek, şikayet, ihbar, görüş ve önerinizi Başbakanlık vasıtası ile ilgili kurumlara iletebilir, başvurunuzun durumunu takip edebilir ve sonucunu öğrenebilirsiniz.

BİMER sistemine başvuru yapmak için E-Turkiye şifreniz ile giriş yaparak veya aşağıda vereceğimiz link ile sayfaya ulaşabilirsiniz.

BİMER’ e Yapılacak Müracaatların Kapsamı Nedir?

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na yapılacak müracaatlar ile İnsan Hakları İhlallerine ilişkin müracaatlar BİMER’e yapılabilir.

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Kapsamındaki her türlü bilgi BİMER aracılığı ile talep edilebilir. Ancak bilgi edinme talebinin yazılı yapılması zorunluluğu bulunduğundan “Alo 150” hattı üzerinden sözlü bilgi talebinde bulunulmaz.Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıklar’ ın Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’na şahsen gelinerek bilgi edinme talebinde bulunulabileceği gibi, Başbakanlık web sayfası üzerinden de bilgi edinme talebinde bulunulabilir.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanun kapsamındakiher türlü istek, şikayet ihbar, görüş ve öneri BİMER üzerinden tüm iletişim seçenekleri kullanılarak yapılabilir. BİMER’ e Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun kapsamında yapılacak ihbar veya şikayet müracaatlarında, müracaat sahibinin kişisel bilgilerini bildirme zorunluluğu yoktur. Ancak müracaat sahibinin kişisel bilgilerini vermeme durumunda kendisine müracaatına ilişkin bilgi verilemez. Bu durumda müracaat sahibi sistem tarafından kendisine verilen numarayı bildirerek “Alo 150” hattından bilgi alabilirler.

Bimer – Başbakanlık iletişim merkezine başvuruda bulunmak için tıklayın

Bimer- Başbakanlık iletişim merkezine daha önce başvuruda bulunmuş iseniz başvuru sonucunu öğrenmek için tıklayın

NOT : Son günlerde BİMER sistemine şikâyet kaydı yapılması halinde bankalar tarafından alınan kredi kartı aidatı, dosya masrafı vb. ücret ve komisyonların hiçbir işleme gerek kalmaksızın tüketicilere iade edilebileceği şeklinde birtakım yanlış yönlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Bilindiği üzere 4077 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde gerek bankalarla ilgili uyuşmazlıklarda gerekse tüketicinin taraf olduğu diğer uyuşmazlıkların çözümünde yetkili ve görevli merciler tüketici sorunları hakem heyetleri ve tüketici mahkemeleridir.

 

Görüşünü Bildir

Yorum Yapmak İçin Tıkla