İnternetten (Adli Sicil) Sabıka Kaydı Sorgulama ve Çıktı Alma (turkiye.gov.tr)

İnternet üzerinden yapılabilen işlemlere bir yenisi daha eklendi. Şimdiye kadar Sabıka kaydı belgesi sadece İlgili adliyelerce verilebilmekteydi.  Yeni Uygulamayla Adliyelerde Sabıka Kaydı (Adli sicil Kaydı) kuyrukları ve sistemlerin yoğunlaşması ve Sabıka kaydı öğrenmek için ödenen ücret ortadan kaldırılıyor.

Artık internet üzerinden Online olarak Sabıka kaydınızı (Adli sicil Kaydı) Görüntüleyebilecek ve ücretsiz çıktı alabileceksiniz.  Sadece E-Devlet şifrenizle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten alacağınız sabıka kaydının üzerinde bir barkod bulunacak. Bu barkod numarası ile sabıka kaydınızı verdiğiniz kurum veya kuruluş sabıka kaydınızın doğru olup olmadığını sorgulayabilecek veya kontrol edebilecektir.

Aşağıda adım adım internetten ücretsiz bir şekilde sabıka kaydı sorgulamayı resimli olarak sizlere anlatacağım.

Sayfa sonunda size vereceğim bağlantı linkine tıkladığınızda ilk olarak E-Türkiye Ana sayfasına Yönleneceksiniz. Daha sonra aşağıdaki resimlerde gördüğünüz üzere adım adım işlemleri takip ederek sabıka kaydınızı online olarak alabileceksiniz.

Adli Sicil Belgenizi e-Devlet Kapısı’ndan Alabilirsiniz

Adli Sicil Belgenizi adliyelere gitmeden artık kendiniz basabilir, kolayca ilgili kişi ve kurumlar ile paylaşabilirsiniz.

Bağlantıya tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

edevlet giriş 1

Bu ekranda Sağ üst köşedeki “”Sisteme Giriş”” Butonuna Tıklayacağız.

edevlet giriş 2

Yukarıdaki Ekranda E-Devlet sistemine giriş için kendinize uygun seçeneği belirleyerek giriş yapınız. Ben E-Devlet Şifresi ile giriş yapacağım. Bildiğiniz üzere E-Devlet şifresi PTT’lerden alınabilmektedir. E-Devlet şifrenizi daha önce aldıysanız ve unuttuysanız yine PTT şubelerinden yenileyebilirsiniz.

edevlet giriş 3

T.C kimlik Numaranızı ve Şifrenizi girdikten sonra “Gönder” Butonuna tıklayarak E-devlet (E-Türkiye) Ana sayfasına gelmiş olacağız. Ana sayfaya geldiğiniz de aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Sırası ile ana sayfada yapmanız gereken işlemler resimli olarak aşağıda anlatılmıştır.

adli sicil kaydı sorgulama1 adli sicil kaydı sorgulama2

 

 

 

 

 

 

 

Sol üst köşeden “Sorgulamalar” Butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada “Adalet Bakanlığı İşlemleri” Kısmından “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” Linkine Tıklayacağız.

Linke tıkladığımızda karşımıza bir onay kutusu gelecektir. Onaylamanız gereken koşullar şunlardır :

Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki adlî sicil ve arşiv kayıtlarınızı sorgulayabilirsiniz.

  1. Bir gün (24 saat) içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturulabilir. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  2. Oluşturulan Belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  3. Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Adlî Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  4. Oluşturduğunuz adlî sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise öncelikle bulunduğunuz yerin mahalli adlî sicil bürosuna, tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurunuz.

“Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum” Kutucuğunu işaretleyerek “DEVAM ET” Butonuna tıklayın.

adli sicil kaydı sorgulama3

  • Karşınıza gelen bu ekranda ilk olarak “Kurum Türü” seçiniz. (resmi veya özel kurum).
  • Belgenin Neden verileceğini seçiniz. (Memuriyet, Ehliyet, İşe Giriş Vb.)
  • Belgeyi Nereye Vereceğinizi Yazınız.
  • Sorgula Butonuna Tıklayınız.

Sorgula butonuna tıkladığınızda Adli Sicil Kaydınız (Sabıka Kaydı) Ekranınıza gelecektir. Çıktısını alıp kullanabilirsiniz. Bu belgeye daha sonra yine aynı şekilde kayıtlı belgelerim menüsünden tekrar ulaşabilirsiniz.

İnternetten Adli Sicil Dökümü (Sabıka Kaydı) Sorgulamak/Almak İçin Tıklayın

Yorumlar

Yorum Yapmak İçin Tıkla