UYAP Portalı Avukat Girişi sayfası

Adalet Bakanlığı UYAP Portalına Avukat girişi Nasıl Yapılır ?

Avukatlar için geliştirilmiş olan bu uygulamada Avukatlar online olarak sisteme giriş yaparak mesai saatleri içerisinde   dava ve icra takibi (e-takip) açabilmektedirler. Avukatlar bu sistemde yetkisine sahip olduğu

vekâleti bulunan açık ve kapalı dava ve hukuk d.iş dosyalarını (vekâleti bulunmayan dava dosyalarını da ilgili hâkiminden onay alarak) inceleyebilmektedir. Dava dosyalarından suret alabilmekte; elektronik imza ile sistemdeki dava dosyalarına evrak (mazeret, cevap, vekalet vs.) gönderebilmekte, safahat bilgilerini ulaşabilmekte, duruşma günlerini sorgulayabilmekte, yeni dava dosyası açabilmekte, on-line harç ve masraf ödeyebilmektedir. Dava bilgilerinden anında bilgi almak için sms sistemine üye olabilmekte, ücretlendirme menüsünden barokartına ya da vakıfbank hesabına ücret yatırarak, icra müdürlüğünde borçlunun mernis adresini sorgulayabilmektedir.

Portal aracılığıyla avukatlara, internet üzerinden online yargı hizmeti sunulmaktadır. Buna göre avukatlar bu bilgi sitemi sayesinde dosyalarındaki gelişmelerden en kısa zamanda haberdar olmakta, duruşmaya girme dışında adeta tüm işlerini bürolarından yapabilmekte ve dosyalarını bir bütün halinde takip edebilmektedirler. Bunun sonucu olarak avukatların, dosyalarının takibi ve bilgi toplamak için sekreter veya yardımcı çalıştırma, özel program kullanma, sık sık adliyelere gitme gibi ihtiyaçları kalmadığından, bunlar için harcadıkları emek, zaman, yol, konaklama, kırtasiye, vb. masraflardan tasarruf sağlamaları mümkün olmaktadır. Diğer yandan avukatların dosyalarıyla ilgili işlem ve incelemeleri sistem üzerinden yapmaları sonucunda; yargı çalışanları, harcadıkları emek ve zamandan tasarruf sağlamakta, bu işler için harcadıkları emek ve mesailerini asıl işlerine ayırabilmekte, adliyelerdeki kalabalık bir nebze de olsa azalmakta, yargı çalışanları için daha sakin ve daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşmaktadır. Avukat Portalı, dosyalarla ilgili olarak UYAP’ta yapılan ve kaydedilen işlemlerle ilgili bilgilere avukatların anında erişimini sağladığından şeffaflık ve denetim işlevi de görmektedir.

İşlemlerim menüsünden, on-line olarak gönderilen evraklar ile incelemek üzere onay istenilen dava dosya istekleri takip edilebilmektedir.

Uyap Avukat Sistemine Giriş yapabilmek için Elektronik imza veya Mobil imza’ya sahip olunması gerekmektedir. Uyap Avukat portalına E-Turkiye üzerinden veya Uyap sitesinden ulaşılabilir.

UYAP sistemine, Bağlı bulunduğunuz Baronuz ya da görev yaptığınız yerde bulunan Adalet Komisyonuna kaydınızı yaptırdıktan sonra; https://avukat.uyap.gov.tr/avukatportal/index.html adresinden bilgisayarınıza, Uyap editör programı, java programını yükleyiniz. http://www.tk.gov.tr/bilgi_teknolojileri/elektronik_imza/eshs.php adresinden; E-imza, telefon operatörünüzden mobil imza veya Barolar Birliğinden, barokart temininden sonra; (mobil imza ve barokart ile sadece evrak takibi yapılmaktadır, evrak imzalama ve mahkemeye gönderme işlemi için e-imza zorunludur) https://avukat.uyap.gov.tr/index.html adresinden avukat portala giriş yaparak, tüm mahkeme işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz..

Kurum    :   Adalet Bakanlığı

Uygulama Adı   :  UYAP Portali Avukat Girişi
Uygulama Adresi  :  https://avukat.uyap.gov.tr

Görüşünü Bildir

Yorum Yapmak İçin Tıkla